TARPTAUTINĖ VAIKŲ KNYGOS DIENA VIEVIO PRADINĖJE

Į  literatūrinę  popietę, skirtą tarptautinei vaikų knygos dienai, tema  ,,Augti  su  knyga“, 2017 m. balandžio 3 d. susirinko trečiųjų  klasių  mokiniai   su  mokytojomis.
Tarptautinė   vaikų knygos diena balandžio 2-oji, siejama su  garsiausio  Danijos  rašytojo H.K. Anderseno   vardu. Daugiau  kaip  prieš  200 metų,  1805. 04 02 d.  Danijoje,  Odensės mieste gimė  didysis  pasakų  kūrėjas, kurio  pasakas  apie  bjaurųjį  ančiuką,  mažąją  undinėlę,  karalaitę  ant  žirnio  ir  kitas  pasakas  žino  visas  pasaulis .

Su  Anderseno  pasakomis  užaugo   dauguma  pasaulio  vaikų. Jos  tapo   filmų,  spektaklių,  baletų  siužetais.  Dėja,  Anderseno  gyvenimas   toli gražu  neprimena  pasakos. Anderseno  tėvas -            -neturtingas  batsiuvys,  mama – skalbėja. Anksti  mirus  tėvui,  Hansui    teko  dirbti, kad  prasimaitintų.  Jis  buvo audėjo,  vėliau  siuvėjo  pameistriu,  dirbo  cigarečių  fabrike.. Kai  Hansui suėjo  14  metų,  jis  paliko  namus   ir išvyko  į Kopenhagą,   sostinėje  tikėdamasis  išgarsėti.
Hansas  turėjo  gražų  balsą, siekdamas  tikslo  buvo  gana  atkaklus,  ir  jam  pasisekė – buvo  priimtas į karališkąjį  teatrą  antraeiliams vaidmenims  atlikti.
Pirmoji   H.K. Anderseno  knyga  ,,Kelionė  pėsčiomis“  išspausdinta  1833m. gana  gerai  įvertinta. Jam, kaip  jaunam  autoriui ,  buvo  paskirta  karališkoji  premija.
Anderseno  vardą  visoje   Europoje išgarsino  romanas  ,,Improvizacija“, išverstas  į   daugelį  Europos  šalių  kalbų. Pakylėtas  pirmojo  romano  sėkmės, Andersenas  pradėjo  rašyti  pasakas  vaikams, ir1835m. išleido  pirmąjį  pasakų  vaikams  rinkinį.
Andrsenas  mirė Kopenhagoje 1875 rugpjūčio 1 d.. Rašytojo  atminimui  Kopenhagos  uoste pastatyta  skulptūra, vaizduojanti vieną  jo  pasakų  herojų – Undinėlę.
1953 m.  vokiečių  žurnalistės  Jelos  Lepman  iniciatyva įsteigta Tarptautinė  vaikų  knygos  taryba. o  nuo  1956 m. kas  dveji  metai teikiami  Anderseno  medaliai  vaikų  knygų  rašytojams ir  iliustratoriams  už  geriausią  knygą  vaikams. Tarptautinė  vaikų  knygos  diena   pasaulyje  minima  nuo  1967m.,  Lietuvoje- nuo  1993m. Kasmet  vis kitos šalies Tarptautinės  vaikų  knygos tarybos  skyrius kuria  vaikų  knygos dienos  plakatą ir  kreipimąsi  į skaitytojus.
Renginio dalyviai  susipažino  su Tarptautinei  vaikų  knygos  dienai skirtu  plakatu  ir  kreipimusi  į  skaitytojus,  kurie  šiais  metais  atkeliavo  iš  Rusijos. Trečiaklasiai  skaitė  žinomiausių  vaikų  knygų   autorių  pasakas,   deklamavo  eilėraščius. Eilėraštį  ,,Aš – tai pasaulis“, kuriuo į  jaunuosius   pasaulio  skaitytojus    2009 m. kreipėsi   Egipto  poetas, deklamavo 3a  kl.  Augustė  Sajetaitė., eilėraštį  ,,Skaitymo  džiaugsmas“, skirtą Tarptautinei  vaikų  knygos dienai  2013 m., kurio autorė  iš  JAV,   deklamavo 3a  kl. Simona  Zagorskaitė.  Anderseno  pasaką  ,,Karalaitė  ant  žirnio“ skaitė  3 b kl. Augustė  Kasperavičiūtė. Lietuvių  liaudies  pasakas  skaitė  3c  kl. Dominykas  Jankaitis  ir  Arnas  Marcinkevičius,  3b  kl. -Airina  Rimkevičiūtė. Poetų  Anzelmo  Matučio, Martyno  Vainilaičio, Bernardo  Brazdžionio  eilėraščius  deklamavo  3a kl.  Adolis  Ankudinovas, Marija  Januškevičiūtė,  Urtė  Kontarė, 3b kl. Skais-tė  Bliujūtė, Vytautas  Grigonis, Urtė  Stoškutė, 3c kl. Modestas  Gumbis,  Karolina   Karpavičiūtė, Tautvydas  Žigas.  Visi  pasakas   skaitę  ir eilėraščius deklamavę  mokiniai  buvo   apdovanoti  šokoladiniais    margučiais.
Literatūrinėje  popietėje  mokiniai   turiningai  praleido  laisvalaikį:  sužinojo  Tarptautinės   vaikų  knygos  dienos  atsiradimo  istoriją , prisiminė  didįjį  pasakų  kūrėją H.K. Anderseną, sužinojo  kas yra Anderseno  medalis,  išklausė  skaitomas  pasakas , deklamuojamus  eilėraščius. Perskaitytas  šiemet  paskelbtas  kreipimasis  į  jaunuosius  skaitytojus "Augti  su  knyga" paskatino  renginio dalyvius  skaityti  , nes  skaitymas –  didžiulis  malonumas. Norėtųsi , kad  būtų  įsisąmoninti  eilėraščio   ,,Skaitymo  džiaugsmas“  žodžiai: ,,Skaitykim ! Džiaugsmą ir  paguodą  gera  knyga  pasauliui duoda“.

Bibliotekininkė  Birutė  Lančinskienė